Ændring af back-tees

Der har været en del kritik – bl.a. via Golfspilleren i Centrum – af klubbens backtee, hvor mange har syntes, at det var forvirrende omkring gul hul 2 og hvid hul 14, og ved gul/hvid hul 10 og 15.

Vi tager nu konsekvensen af dette og sletter disse “teekrydsfelter”, og bygger to nye teesteder til hul 13 og 14, hvoraf den førstnævnte har været forberedt til det gennem flere år. Samtidig ændres hul 7, når der spilles fra backtee, til et par 4 hul med start fra rød tee.

Vi håber med disse tiltag, at det bliver lettere at finde de rigtige teesteder, at det bliver mere populært at spille back-tee og at spillet vil glide nemmere, når der ikke bliver det samme pres på teestederne ved “krydsfelterne”. Den nye backtee bane forventes taget i brug ved sæsonstart 2019.

 

Udgivet i Bestyrelsen.