Old Boys Klubbens Historie

Old Boys Klubbens historie er nu færdig, og du kan finde den ved at
klikke her:     Old Boys Klubbens Historie

Udover den meget flotte og uddybende beskrivelse af  OBklubben lavet af Bent Sandgrav vil Ole Wagener forsøge at samle nogle facts sat op i skemaer over begivenheder i klubben gennem tiden.

Så kan du komme med rettelser, tilføjelser eller andet, da henvened dig til bestyrelsen

KLUBMESTERSKABERNE:

Den første begivenhed er Klubmesterskabet i Old Boys klubben, der blev sat i gang på generalforsamlingen i 2006 med følgende ord fra daværende formand Otto Schumann:
Da vi ikke syntes, at dem der deltog og vandt Old Boys mesterskabet i golfklubben, var rigtige old boys, lavede vi vort eget mesterskab. Det blev afholdt som slaggolf, det vil sige, at ingen kunne bru-ge mere end 5 slag mere end hullets par, mesterskabet blev afholdt over 2 dage den 3. og den 10. oktober, der deltog 40 spillere, 24 deltog begge dage, og Old Boys mester blev John Byrdal med 188 slag, og runner-up blev Birger Dyring med 194 slag.”

Herefter bliver der spillet hvert år om OB-klubmesterskabet:

Klubmester og runner up OB-klubben
2006 John Byrdal 188 Birger Düring 194
2007 Knud E Hvas 188 Harald Schrøder 193
2008 Mads Lund 186 Holger Jakobsen 192
2009 Leif Kristensen 183 Knud E Hvas 198
2010 John Byrdal 191 Kaj Gøtzche 190
2011 Ole Wagener 184 Villy Kjeldsen 190
2012 Leif Kristensen 173 Villy Kjeldsen 183
2013 Villy Kjeldsen 191 Ole Wagener 196
2014 Ole Wagener 182 Holger Jakobsen 192
2015 Villy Kjeldsen 190 Ole Wagener 194
2016 Ole Wagener 191 Villy Kjeldsen 193
2017 Ole Wagener 185 Villy Kjeldsen 200
 2018 Ole Wagener 184 Peter Smith Madsen 208

BESTYRELSER:

Formand Kasserer Medlem Medlem Antal
medlemmer
1991 Erhardt Eriksen Carsten Honore Folmer Hofdal
1992
1993
1994
1995 Folmer Hofdal
1996 Henning Mattesen
1997
1998 Rasmus Møller Svend Gregersen
1999 Rasmus Møller Ole Kynde Ib Nielsen Niels Andersen 51
2000 Laust Nees Ole Kynde Ib Nielsen Niels Andersen
2001 Laust Nees Ole Kynde Ib Nielsen Niels Andersen 53
2002 Laust Nees Kurt Laursen Ib Nielsen Niels Andersen
2003 Laust Nees Kurt Laursen Ib Nielsen Niels Andersen
2004 Laust Nees Ib Nielsen Niels Andersen Kurt Laursen 66
2005 Otto Schumann Arne Gottlieb Bent Sandgrav Kurt Laursen 72
2006 Otto Schumann Arne Gottlieb Bent Sandgrav Kurt Laursen 70

 

2007 Otto Schumann Arne Gottlieb Bent Sandgrav Kurt Laursen 67
2008 Otto Schumann Arne Gottlieb Bent Sandgrav Kurt Laursen 94
2009 Otto Schumann Arne Gottlieb Bent Sandgrav Kurt Laursen 75
2010 Otto Schumann Arne Gottlieb Bent Sandgrav Kurt Laursen 111
2011 Otto Schumann Arne Gottlieb Bent Sandgrav Kurt Laursen 116
2012 Otto Schumann Arne Gottlieb Bent Sandgrav Kurt Laursen 124
2013 Otto Schumann Arne Gottlieb Bent Sandgravr Kurt Laursen 122
2014 Otto Schumann Arne Gottlieb Bent Sandgrav Kurt Laursen 128
2015 Otto Schumann Arne Gottlieb Ole Wagener Peter Hugo Hansen 126
2016 Otto Schumann Arne Gottlieb Ole Wagener Peter Hugo Hansen 125
2017 Otto Schumann Arne Gottlieb Ole Wagener Peter Hugo Hansen 118
2018 Otto Schumann Arne Gottlieb Ole Wagener Peter Hugo Hansen 115
2019 Otto Schumann Arne Gottlieb Peter Hugo Hansen